אקסום הנה עיר במחזור תיגראי אשר הייתה בעבר בירתה של ממלכת אקסום, מי שהפכה לימים לאתיופיה המודרנית. עד היום העיר אקסום הנה בעלת חשיבות עליונה לאנשי אתיופיה בכלל ולנוצרים האתיופים בפרט, שכן בעיר יש מספר כנסיות הנחשבות לחשובות ביותר במדינה.

בעיר נמצאים שרידיה של מלכות אקסום הקדומה (המאה ה־3 לפנה"ס עד המאה ה־10 לספירה) ואתיופים רבים מאמינים כי ראשיתה של העיר בממלכת שבא מהמאה ה־10 לפנה"ס. מבין האתרים המפורסמים הפרוסים ברחבי העיר ניתן למנות את
שרידי הארמון שלפי המסורת שימשו את מלכת שבא, האסטלות של אקסום, מספר כנסיות ומנזרים בעלי חשיבות עליונה בקדושתם לאתיופים ועוד. על פי המסורת האתיופית בכנסיית "גבירתנו מרים ציון" באקסום נמצא ארון הברית אשר הובא לשם מבית המקדש בירושלים לחובבי ההיסטוריה אקסום הוא מקום מומלץ מאוד.

היסטוריה:

לפי המסורת האתיופית הייתה אקסום בירתה של מלכת שבא במאה ה־10 לפנה"ס, אם כי מקובל במחקר היום כי מדובר באגדה בלבד, וכי ממלכת אקסום נוסדה בסביבות שנת 400 לפנה"ס ובמאה הראשונה לספירה הייתה לכוח משמעותי בצפון אתיופיה, ואף הייתה ידועה במקומות שונים ברחבי העולם. ממלכת אקסום פיתחה שפה כתובה משל עצמה הנקראת געז, וסגנון אדריכלי שייחודו בהקמתן של אסטלות גרניט עצומות ברחבי העיר כאשר הגדולה מבינהן מגיעה עד ל-33 מטרים. ממלכת אקסום הגיעה לשיאה בתקופתו של אזנה מלך אקסום, אשר הוטבל לנצרות במהלך שנות ה-30 של המאה הרביעית ובכך החל את הליך הפיכת ממלכת אקסום לממלכה הנוצרית השלישית בעולם (לאחר הארמנים והרומאים). בשיאה שלטה על אזורים נרחבים בצפון אתיופיה, אריתראה, צפון סודן, דרום מצרים, ג'יבוטי, תימן ודרום ערב הסעודית ושטחה הסתכם בכ-1.25 מליון קמ"ר.

 

סגירת תפריט
Call Now Button
WhatsApp chat
×
×

עגלת קניות